یک ضرب المثل قدیمی می‌گوید: آب ِ رفته به جوی باز نمی‌گردد.

یکی از قابلیت‌هایی که همه کاربران سیستم‌های ارتباطی دوست دارند وجود داشته باشد، لغو کردن پیام ارسالی در صورت مشاهده نشدن توسط طرف مقابل است. گاهی حرفی را می‌گوییم یا می‌نویسیم که بعد از آن پشیمان می‌شویم. گاهی حرف‌مان حاوی چند غلط است که باید تصحیح شود. گاهی می‌خواهیم جملات را به نحوی دیگر و به صورتی بگوییم که منظورمان واضح‌تر بیان شود و ...

تعداد کمی از پیام‌رسان‌ها چنین قابلیتی دارند. گفته می‌شود که وایبر هم اخیرا چنین امکانی را اضافه کرده است و گفته می‌شود که احتمال دارد تلگرام هم اضافه کند.

اما به هر حال در حال حاضر، با کمک کانال می‌توان تا حدی این ایده را پیاده‌سازی کرد.

برای این منظور کافی است یک کانال خصوصی ایجاد کند و طرف مقابل را به عنوان مدیر به آن اضافه کنید که او هم حق نوشتن داشته باشد. به همین سادگی.

حالا می‌توانید با هم صحبت کنید و تنها اشکال کار اینجاست که معلوم نیست هر حرفی را چه کسی نوشته که خب با توجه به اینکه دو نفر بیشتر در محیط کانال خصوصی مذکور نیستند، هر کسی می‌داند که آن حرف را خودش نوشته یا خیر.

حال اگر یکی از طرفین حرفی را نوشت/گفت و بعد از لحظاتی به دلایلی که ابتدای مطلب گفتیم، از ارسال آن پشیمان شد، می‌تواند آن را پاک کند تا از دستگاه طرف مقابل هم پاک شود.

البته این ترفند بیشتر برای گفتگوی غیرزنده می‌خورد چرا که اگر طرف مقابل برخط (آنلاین) باشد و گفتگوها را همان لحظه ببیند یا بشنود، دیگر پاک کردن آن فایده‌ای نخواهد داشت.