پس از معرفی و ارائه موفق «کانال» توسط تلگرام، تلگرام تصمیم گرفت آن را به صورت یک قناری رنگ‌شده به نام «سوپرگروپ» نیز عرضه کند!

زمانی که تعداد اعضای یک گروه به 200 نفر می‌رسد، تلگرام پیشنهاد تبدیل شدن آن به سوپرگروه (گروه بزرگ) را به ادمین آن می‌دهد و در صورتی که وی تائید کند، تبدیل به سوپرگروه می‌شود. اما سوپرگروه چیست و آیا معایبی هم دارد؟

سوپرگروه در واقع همان کانال خصوصی است که به هزار نفر محدود شده است (شاید هم کانال خصوصی واقعا خودش محدود به هزار نفر باشد) با این تفاوت که این هزار نفر عضو، استثنائا حق درج (نه حذف) مطلب در آن کانال خصوصی را نیز دارند. همین.

در گروه عادی، امکان پاک‌شدن هر مطلبی از وسیله شخص توسط خود شخص وجود دارد اما در سوپرگروپ اینطور نیست. یعنی اگر شخصی که عضو سوپرگروه است، ادمین نباشد، نمی‌تواند مطلبی که دیگری فرستاده را لااقل از جلوی چشم خودش حذف کند! درست شبیه یک عضو عادی کانال خصوصی.
اما اگر ادمین باشد چطور؟ اگر یکی از ادمین‌های سوپرگروه، مطلبی را پاک کند، از جلوی چشم همه پاک می‌شود! باز هم درست شبیه کانال.

یکی دیگر از معایب سوپرگروه این است که علامت مربوط به خوانده شدن مطلب توسط حداقل یکی از اعضاء، عملا ناکارآمد خواهد شد یعنی به محض ارسال یک مطلب در سوپرگروه، علامت مربوط به خوانده شدن هم ظاهر می‌شود ولو اینکه واقعا هیچ کسی هنوز آن مطلب را ندیده باشد!

اما دلیل اینکه در عنوان و ابتدای این مطلب، ادعا کردیم که سوپرگروپ، همان کانال است، آیا صرفا همین شباهت‌های فوق بود؟ خیر

برای امتحان این موضوع کافیست با دو پلتفرم به یک اکانت تلگرام متصل باشید. مثلا یک نسخه تحت وب و یک نسخه اندروید یا دو نسخه تحت وب در دو براوزر مختلف.
سپس به یک سوپرگروه بپیوندید. در ادامه یکی از اکانت‌ها را از اینترنت دیسکانکت کنید (یا به حالت آفلاین ببرید که به اینترنت دسترسی نداشته باشد) سپس مطلبی در سوپرگروه فاقد دسترسی به اینترنت، درج کنید. در همین حال از پلتفرم دوم، از آن سوپرگروه خارج شوید. حال اینترنت پلتفرم اول را هم وصل کنید تا مطلبی که نوشته بودید، ارسال شود. در اینجا با این خطای جالب روبرو می‌شوید:

دلیل کانال بودن سوپرگروه

همانطور که می‌بینید، تلگرام در خطایی که نمایش می‌دهد، سوپرگروه ما را یک کانال خصوصی صدا می‌زند که طبق عملکرد آن به واقع هم دیدیم که همینطور است و سوپرگروه در واقع یک کانال خصوصی با امکان درج توسط همه اعضاء است.

یکی دیگر از شباهت‌های سوپرگروه با کانال هم این است که برای هر دو، علاوه بر عنوان می‌توان توضیحات (description) هم اضافه کرد.