در نسخه جدید تلگرام، امکان مدیریت اطلاعات ذخیره‌شده موجود در تلگرام وسیله شما به صورت کلی و موردی فراهم شده است.

دقت کنید که هم در گذشته و هم در آپدیت جدید؛ اطلاعات متنی کانال‌ها قابل پاک شدن نیست اما اطلاعات موجود در گفتگوی شخصی، گروهی و ربات قابل پاک شدن بود و هست.

پس در آپدیت جدید چه چیزی اضافه شده است؟ اطلاعات غیرمتنی چطور؟

زمانی که یک داده‌ی غیرمتنی (عکس، صدا، فیلم، فایل) در تلگرام برای شما بارگزاری و نمایش داده می‌شود، به صورت اتوماتیک در پوشه‌ای (در اندروید: پوشه Telegram در کارت حافظه SD) ذخیره می‌گردد.

علاوه بر آن، داده‌های متنی دریافتی و ارسالی نیز در بخش دیگری از حافظه دستگاه شما ذخیره می‌شود.

تا پیش از آپدیت اخیر، اگر قصد پاک کردن فایل‌ها را داشتید، لازم بود خودتان به صورت دستی اقدام کنید و فایل‌ها را از محلش پاک کنید و اگر قصد پاک کردن آرشیو متنی را از حافظه دستگاه خود داشتید، لازم بود که Logout و سپس Login شوید.

دقت کنید که کار فوق در واقع Delete کردن نیست بلکه Unload کردن است. یعنی اطلاعات (متن و غیرمتن) که در حافظه شما بارگزاری شده بود، UnLoad می‌شود اما در سرور تلگرام باقی می‌ماند و زمانی که شما به بالای صفحه می‌روید، مجددا از سرور تلگرام برای شما آن اطلاعات (متنی/غیرمتنی) لود میشود.

تا پیش از نسخه جدید این UnLoad کردن اطلاعات، برای تمام گفتگوها (شخصی، گروهی، کانال، ربات) انجام می‌شد و امکان پاکسازی جزئی نبود. همچنین امکان پاکسازی اتوماتیک پس از یک مدت زمان خاص (مثلا یک هفته) وجود نداشت.

اما در آپدیت جدید این امکان فراهم شده است که هم به صورت کلی و هم به صورت موردی، آرشیو متن و فایل کش شده در وسیله خود را آنلود کنید. همچنین این امکان فراهم شده است که زمانی (مثلا یک هفته) تعیین کنید که به صورت اتوماتیک، فقط مطالب (خصوصا فایلهای) مربوط به هفت روز اخیر روی وسیله شما باقی بمانند و محتواهای قدیمی‌تر اتوماتیک آنلود شوند.

تذکر: همانطور که در ابتدای این نوشتار گفته شد، اطلاعات موجود در گفتگوی شخصی، گروهی و ربات قبل از آپدیت اخیر هم قابل پاک (Delete) شدن بود و هست. لذا قابلیت آپدیت جدید را می‌توان اینگونه وصف کرد: آنلود کلی، موردی، اتوماتیک.