روبات تلگرامی Simpay که توسط شرکت رایانه امید گسترش یافته را شاید بتوان اولین روباتی دانست که امکان پرداخت قبوض، خرید شارژ و سایر پرداخت‌های آنلاین را به محیط تلگرام آورده است.

روش کار با این روبات ساده است و شما گزینه موردنظر (مثلا خرید شارژ برای سیمکارت اعتباری) را وارد می‌کنید و سپس شماره موبایل موردنظر را وارد می‌کنید. این روبات برای شما یک لینک اختصاصی تولید می‌کند که شما را به صفحه پرداخت در سیستم شاپرک منتقل می‌کند. پس از انجام پرداخت، بلافاصله خط موردنظر شارژ می‌گردد.

در واقع این ربات هیچ اطلاعاتی از حساب شما را دریافت نمی‌کند و شما را به صفحه بانک هدایت می‌کند تا پرداخت در آنجا انجام شود.

سایت زومیت در مطلب « با سیم پی از طریق تلگرام قبض بپردازید » به معرفی این ربات پرداخته است و در ابتدای آن گفته شده که شرکت نویسنده این روبات، وابسته به بانک سپه است.

نکته جالبی که در بخشی از این مصاحبه آمده است، مربوط به سوال مصاحبه‌گر درباره امکان هک توسط ربات تلگرامی است.

مصاحبه شونده نیز چنین پاسخ داده که: این شایعات در ابتدا در شبکه های اجتماعی منتشر می شود که این ربات ها کاربران را هک می کنند ولی کلا این ربات ها چنین امکانی را ندارند. خیلی عجیب است که تلگرام چنین امکانی را به کسی بدهد. این شایعات توسط افرادی که هیچ دانشی در این زمینه ندارند فقط برای جلب توجه مطرح شد.