یکی از ابتکارات تلگرام، وجود لینک‌هایی برای هدایت کاربران از فضای بیرون تلگرام به محیط تلگرام برای پیوستن به یک گفتگوی شخصی، گروهی، کانال یا ربات است که توسط دامنه telegram.me مدیریت می‌شد.

بنابه گزارش کاربران مختلف استفاده‌کننده از واتسپ (WhatsApp)، این برنامه در اقدامی نابخردانه برای مقابله با تلگرام، امکان کپی متون حاوی لینک تلگرام را غیرفعال کرده است. همچنین زمانی که پیام متنی شما حاوی یک لینک باشد، آن لینک به صورت اتوماتیک تبدیل به متنی قابل کلیک می‌شود که واتسپ این امکان را برای لینک‌های تلگرامی از کار انداخته است که در تصویر زیر می‌بینید:


پیام‌رسان واتسپ، از لینک‌های تلگرامی احساس خطر کرد

تلگرام یک پیام‌رسان اپن‌سورس است و مکانیزم ارسال و دریافت اطلاعات در تمام پلتفرم‌ها در معرض دید و پیشنهاد همه برنامه‌نویسان است اما واتسپ اینچنین نیست و یک پیام‌رسان کدبسته است که «ادعا» کرده بود اطلاعات به صورت end to end رمزگذاری می‌شود و در سرورهای واتساپ، هیچ پیامی توسط صاحبان واتساپ قابل خواندن نخواهد بود.

اما با توجه به اینکه آخرین آپدیت واتسپ مربوط به 24 نوامبر است و این مساله (فیلترشدن لینک‌های تلگرامی) در روز 30 نوامبر رخ داد، کاملا واضح است که ادعای واتساپ درباره رمزگذاری end to end دروغی واضح است که به خاطر کدبسته بودن واتسپ، تاکنون قابل اثبات یا رد نبود که با این اقدام به روشنی رد شد.