در تاریخ 26 آبان، گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما به مساله فیلترینگ تلگرام پرداخت. این برنامه حضور آقای خرم‌آبادی (دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه) و اسفنانی (نماینده مجلس) و دو میهمان تلفنی (حسن عباسی و مومن‌نسب) پخش شد که به نظر می‌رسید دعوت از آقای خرم‌آبادی بدون فایده بود چرا که ایشان در پاسخ به اکثر سوالات تکرار می‌کردند که ما مخالف شبکه‌های اجتماعی نیستیم و صرفا مجری قانون هستیم.

آقای اسفنانی در پاسخ به این پرسش مجری که «اکثر نمایندگان مجلس از چه پیام‌رسانی استفاده می‌کنند؟»، به شایع‌تر بودن «تلگرام» اذعان کرد.

آقایان مومن‌نسب و خرم‌آبادی صداوسیما را متهم به تبلیغ تلگرام و عدم تبلیغ پیام‌رسان‌های داخلی به عنوان پل ارتباطی در برنامه‌های صداوسیما کردند که مجری در واقع دو پاسخ داشت. یکی اینکه پیام‌رسان داخلی هم در برنامه‌های صدا و سیما استفاده شده و دیگر اینکه با توجه به شیوع یک پیام‌رسان در حدی که حتی نمایندگان مجلس هم عمدتا از آن استفاده می‌کنند، طبیعی است که صدا و سیما هم برای مشارکت تعداد بیشتری از بینندگان، از پیام‌رسانی که شایع‌تر بوده استفاده کند.

آقای مومن‌نسب نیز بدون ذکر منبع ادعا کرد که «75.6 درصد از کاربران تلگرام، ایرانی هستند»!!
ایشان احتمالا با توجه به آمار الکسای telegram.me چنین ادعایی کرده‌اند که واضح است صحیح نیست چرا که اولا سایت الکسا صرفا وضعیت ترافیک را نمایش می‌دهد. ثانیا سایت telegram.me برای ریدایرکت استفاده می‌شود و سایت اصلی تلگرام نصف این مقدار ترافیک را دارد و ثالثا تلگرام بیش از 100 میلیون کاربر دارد و با درصدی که ایشان اعلام کرده، الان بچه‌های شیرخوار ایرانی و حتی بچه‌هایی که هنوز به دنیا نبامده‌اند نیز باید عضو تلگرام باشند!

اما حسن عباسی صحبت‌های معقول‌تری داشت. وی بر مثبت‌بودن بخش قابل توجهی از محتویات تبادل‌شده در تلگرام و تاثیر خوب آن بر مراودات اجتماعی، اذعان کرد. در عین حال تاکید کرد که باید «سواد رسانه‌ای» مردم و خانواده‌ها افزایش یابد.

در پایان برنامه نیز آقای اسفنانی آمار عجیب و جالبی در مورد تلگرام ارائه کرد. وی گفت که 12 درصد از کل پهنای باند اینترنت کشور توسط تلگرام مصرف می‌شود!

مشاهده فیلم کامل این برنامه در سایت آپارات