یکی از مطالب غلطی که در محیط وب فارسی (خصوصا سایت‌های خبری) صرفا کپی‌چیست می‌شود، مطالب مربوط به شنود تلگرام است.

در این مطالب، ابتدا نویسنده به غلط ادعا می‌کند که «تلگرام ادعا کرده که حتی خودشان هم نمی‌توانند متن گفتگوهای کاربران را بخوانند» و سپس یک سایت که متن چت‌های موجود در برخی گروه‌های تلگرام را درج کرده است را به عنوان شاهد خود می‌آورند!

در پاسخ باید گفت که اولا ادعای مذکور (که تلگرام ادعا کرده که خودش هم نمی‌تواند به متن چت‌ها دسترسی داشته باشد) یک ادعای غلط است. تلگرام تنها در حالت secret chat از رمزنگاری پایانه‌ها (end-to-end encryption یا e2ee) استفاده می‌کند لذا  فقط در این حالت (secret chat) این تضمین وجود دارد که علاوه بر بستر اینترنت، در سمت سرور تلگرام نیز متن به صورت رمزنگاری شده نگهداری شود. کلید این متن رمزشده، تنها در دستگاه کلاینت طرفین گفتگو موجود است.

ممکن است این سوال مطرح شود که چرا تلگرام به صورت پیشفرض، از این حالت ایمن استفاده نمی‌کند؟ همانطور که برخی اپلیکیشن‌ها (مثل Line) به صورت پیشفرض این حالت ایمن استفاده می‌کنند.
پاسخ این است که در این حالت (رمز گذاری end to end) اط نظر فنی، فرستنده و گیرنده فقط می‌توانند از یک وسیله استفاده کنند در حالی که یکی از محاسن بزرگ تلگرام این است که چندسکویی (multi platform) است و کاربر می‌تواند همزمان با گوشی و تبلت و لپتاپ و ... و از سیستم‌عامل‌های مختلف به مخاطبین و گفتگوهایش دسترسی داشته باشد. دقیقا به همین دلیل است که در حالت secret chat شما محدود به یک وسیله هستید. به عبارت دیگر اگر شما مثلا سه تا تبلت داشته باشید و روی هر سه با یک اکانت تلگرام لاگین کرده باشید و روی یکی از این 3 تبلت، یک secret chat را با دوست‌تان آغاز کنید، فقط روی همان یک وسیله قادر به مشاهده و ادامه گفتگو به صورت secret chat هستید.

و اما آدرس سایتی که ادعا می‌شود متن یک سری از چت‌های تلگرام را منتشر کرده (telegramchats.com) نیز ربطی به تلگرام ندارد و حسب اطلاعات دامنه، مربوط به یک ایرانی است.
تلگرام و هیچ نرم‌افزاری نمی‌تواند ادعا کند که محیط 100% امنی را برای گفتگو فراهم می‌کند. آنچه تلگرام ادعا کرده این است که «ما برای شما تضمین می‌کنیم که اطلاعات به صورت امن منتقل شود حتی اگر مسیر اطلاعات (از شما تا سرور تلگرام و از سرور تلگرام تا دستگاه گیرنده) ناامن و تحت شنود باشد». همین و نه یک کلمه بیشتر!

و تلگرام برای این ادعای خود هم 300 هزار دلار جایزه قرار داده برای کسی که بتواند گفتگوی بین کاربر فرضی را شنود کند.

به عبارت دیگر، نه تلگرام و نه هیچ نرم‌افزار پیام‌رسان دیگری نمی‌تواند جلوی تروجان و جاسوس‌افزارهایی که روی سیستم شما نصب شده را بگیرد. تلگرام فقط ادعایش این است که اگر اینترنت شما ناامن بود (مثل اینترنت عمومی بسیاری از اماکن) یا اینترنت شما شنود می‌شد (با حملات man in the middle) این تضمین را می‌دهد که حتی در غیر secret chat اطلاعات تبادل شده غیر قابل دست‌یابی خواهد بود.